Jde o to vytvořit zdravé, bezpečné a příjemné prostředí.

I organismus osoby, která se cítí zdravě, je ovlivňován tím co dýchá a čeho se dotýká. Pokud se často vyskytujete v prostředí (doma, v zaměstnání, na chatě), kde na vás ve zvýšené míře negativně působí škodlivé mikroorganismy jako jsou plísně a roztoče, je váš organismus pozvolna napadán a vaše zdraví oslabováno. A je to právě pozvolnost, která znesnadňuje uvědomění si těchto souvislostí. Pokud se navíc jedná o prostředí s velkým veřejným pohybem osob, přichází ke slovu i riziko virové či bakteriální nákazy. Pobytem v pachově nepříjemném prostředí zase klesá komfort.

alergie, citlivost, dýchací potíže, rýma

Alergikům, astmatikům a lidem s dýchacími obtížemi se uleví.

Ti, kteří se již potýkají se zdravotními problémy tohoto charakteru dobře znají, že se jim v různých prostorách rozličně příjemně pobývá. Je to závislé zejména na intenzitě kontaminace alergeny, dráždivými látkami a prašností konkrétního prostředí. Jelikož ozon proniká i do koberců, závěsů, lůžkovin a dalších tkanin, likviduje alergeny usazující se v těchto materiálech. Toho je dosaženo s mnohem větší účinností než tekutými povrchovými prostředky. To samé platí pro plísně za nábytkem, ve spárách a nedostupných skulinách. Tam všude se ozon díky mísení se vzduchem při naší aplikaci bez problémů dostane.

Co a jak ozon likviduje:

virus, pandemie

 Viry – Je známo a pojmenováno více než 5000 druhů virů a odhaduje se existence dalších desítek až stovek tisíc zatím nezařazených druhů . Část z nich působí na člověka a mohou u něj vyvolat onemocnění, některá velmi vážná. Nejznámější virová onemocnění lidí jsou chřipka a podobné nemoci dýchacích cest, střevní virózy, spalničky, AIDS, neštovice, SARS, klíšťová encefalitida, Ebola a aktuálně také nový typ koronaviru Covid-19. Také domácí zvířata jsou ohrožována určitými viry.

Ozon ničí bílkovinný obal virového jádra obsahujícího genom viru (RNA nebo DNA). Po destrukci tohoto obalu dochází k rozpadu a zániku celé virové částice a tím k tzv. deaktivaci viru.

bakteriální, infekční, patogenní

 Bakterie – Bakterie jsou nejpočetnějším organismem na světě. Ačkoliv některé z nich mohou být člověku prospěšné (typicky v potravinářství), část jich je škodlivých, tzv. patogenních. Patogenní bakterie způsobují infekční, často velmi nepříjemná onemocnění. Typické nemoci způsobené bakteriemi jsou angína, zápal plic (pneumonie), salmonelóza, spála, syfilis, černý kašel, kapavka a další.

Tyto jednobuněčné organismy nesnesou kontakt s ozonem. Ten způsobuje rozpad jejich buněčné stěny a tím likvidaci bakterie.

alergie

 Roztoče – Jedná se o nejrozšířenější a nejčastější domácí alergen. V blízkosti člověka se roztočům daří pro velké množství textilních měkkých materiálů, kterými se obklopujeme, jako jsou pohovky, závěsy, koberce… Ty jsou hnízdištěm roztočů, ale i jiných parazitů. Největší výskyt je v matracích, peřinách a polštářích, protože tam je pro roztoče ideální teplota, vlhkost a dostatek potravy (šupinky z kůže). Kromě alergických reakcí, doprovázených nejčastěji dýchacími obtížemi, mohou způsobovat i parazitózy (infekční onemocnění).

U těchto tvorů a jejich zárodků dojde při kontaktu s ozonem k fatálnímu poškození organismu, které způsobí jejich smrt.

plísně a houby, alergie, dýchací potíže

 Plísně a houby – Spory těchto organismů jsou závažnými alergeny, které mají negativní vliv nejen na náš dýchací systém. Některé z nich produkují tzv. mykotoxiny, které jsou toxické a rakovinotvorné. Typickými projevy je častější rýma, kašel, ztížené dýchání, bolesti hlavy či astma. Plísně také vyvolávají plísňové mykózy (infekce).

Silné oxidační účinky ozonu zabíjí plísně a houby a ničí jejich spory, kterými se rozmnožují – ozon má tzv. fungicidní účinky.

čuník, prase,

 Zápachy – Zatuchlost, cigaretový kouř, pot, kuchyňské pachy, zvířata, požár, úmrtí, záplavy nebo vytopení, hniloba, nátěry a lepidla, odpad a mnohé další organické i anorganické zdroje zápachu.

Ozon úspěšně odstraňuje oxidací příčiny zápachu, nezakrývá je, jako to dělají osvěžovače vzduchu a podobné parfemizované přípravky. U velmi silně pachově zasažených prostředí může být nutná opakovaná aplikace.

brouci, mravenci, myš, létající hmyz

 Hmyz a hlodavci – Moli, pavouci, mravenci, blechy, vši, štěnice, myši, …

Na rozdíl od okem neviditelných virů, bakterií a roztočů, mají tito vetší tvorové fyzické dispozice k případnému „útěku“ před ozonem šířícím se v místnosti nebo vozidle. Ta část škůdců, která před ozonem stihla ustoupit, však nemá přílišnou motivaci se v daných prostorách opět vyskytovat. Zvláště, pokud se ozonování provádí opakovaně nebo ještě lépe pravidelně. Povrchy nějakou dobu po ozonizaci nesou stopy tohoto plynu a kontakt s nimi je škůdcům nepříjemný. Navíc někteří z nich se živí bakteriemi a roztoči, jejichž likvidací tak přicházejí o potravu. Prostory se již při první aplikaci stávají pro tyto tvory příliš rizikové a nehostinné a přestěhují se raději jinam nebo se jejich počet zásadně zredukuje.